____________________________________________________________________________________________________

SPF Seniorerna Ringstorp                              

Plusgiro 484 37 33-9                                     

Antal medlemmar 220   

  ____________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Evenemang och aktivitetsinformation för hösten 2019

 

Måndag 2 september,

Cecilia Lindh och Anders Ehrenstråhle musikunderhållning med "Sånger som berör".

 

Måndag 7 oktober,
Bildspelet "Bondens konst, jordens poesi"
av och med Bertil Hagberg.

 

Måndag 4 november,

Hemlig gäst.

 

Fredag 6 december,

Julfest med musik av Jan Peters.

 

Aktiviteter:
Tipsrunda med korvgrillning i Pålsjö skog planeras till torsdag den 22 augusti.

Biobesök, Bokcirkel, Canasta, Hantverksgrupp, Luncher, Promenader, Qigong, Teater och Studiebesök.

Aktiviteter i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan Skåneland.

Aktuell information på våra månadsmöten eller på vår hemsida.

 

Gemenskap, trivsel och glädje

Välkomna!

 

 

 

 

 

 

 

Mötesokal: Ringstorpsgården

Kurirgatan 1

Mötesdag: Måndag klockan 14.00 

 

KONTAKTER:

 

Ordförande och webbmaster Stig Friberg, stig.friberg1@comhem.se 076-817 28 13,

 

Vice ordförande Anni Lillhonga,

lillhonga.anni@gmail.com 070-258 77 30

 

Sekreterare Eivor Höörgren,

eivor.hoorgren@tele2.se 042-18 08 82

 

Kassör Ingrid Pettersson,

ingrid.pettersson1@comhem.se 076-847 70 55

 

Medlemsansvarig Ingrid Hedlund,

ingrid.hedlund@telia.com 070-499 11 68

 

Reseansvarig Kerstin Dahlberg,

kerstin.dahlberg@icloud.com 042-20 49 74

 

Ledamot Gunnel Lundqvist,

gunnel.lundqvist@telia.com 073-576 22 35

 

Suppleant Gertrud Olofsson,

gertrud.olofsson@telia.com 072-711 61 88

 

Suppleant Stig Håkansson,

stig.b.hakansson@gmail.com 042-15 36 10

 

Teaterombud Ingrid Liljewall

ingrid.liljewall@comhem.se 073-435 30 93