___________________________________________________________________________________________________

SPF Seniorerna Rydebäck                      

Antal medlemmar 367                                 

Plusgiro 431-635  

Hemsida:www.spfsamhbg.se

_____________________________________________________________________________________________________________ 

 

Evenemang och aktivitetsinformation för hösten 2019

 

Onsdag 4 september ¨Kabaré Livslinjen¨ Senilteatern, som består av sju teaterglada damer, framför en av sina föreställningar.

 

Onsdag 2 oktober ¨Hjärtinfarkt¨

Hjärt-Lungfonden ger en föreläsning om hur en hjärtinfarkt uppstår och om forskningens framsteg.

 

Onsdagen 6 november

Bo-David & Anette duo...... framför kända klassiker inom country/rock/ blues och annat smått och gott.

 

Onsdag 4 december Julbord

 

Aktiviteter

Bridge, Gymnastik, Biljard, Bordtennis, Konst & Kultur, Operacafé, Resor, Utflykter och Teater

Ovanstående arrangemang anordnas i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan Skåneland.

Mer information lämnas på våra månadsmöten och på hemsidan.

 

SPF Rydebäck har även en egen anslagstavla på Träffpunkten och på Hemköp.

 

 

 

 

 

Lokal: Församlingshemmet Rydebäck

Mötesdag: Onsdag

Mötestid: klockan 14.00 – cirka 16.00

 

 

 

 

KONTAKTER:

 

Ordförande Mats Nilsson

min4607@gmail.com

Tel: 042-223 223 eller 0708 22 32 23

 

Vice ordförande,webbmaster Ann-Marie Lindeberg

ann-marie.lindeberg@telia.com Tel:0768 06 61 34

 

Sekreterare Lisbeth Ek

eklisbeth@telia.com 0768 43 84 38

 

Kassör, Gymnastik Sven Petersson

sven.ylva petersson@cloud.com Tel: 0730 91 83 65

 

Medlemsansvarig Anders Wiksten

anders.wiksten@comhem.se Tel: 0739 63 88 11

 

Rese- och teaterombud, Inger Larsson

ijlarsson@telia.com Tel: 0705 97 98 42

 

Programombud Lars Eklund

lars-goran.eklund@comhem.se Tel: 0722 25 94 94

 

Bridge Jörgen Stein Tel: 042-22 11 79

 

Biljard/Bordtennis Gösta Johansson Tel: 0704 90 37 43

 

Boule Kjell Fredriksson 042-22 25 58

 

Konst och kultur Kerstin Brandt 042-22 11 56

 

Gymnastik Sven Petersson Tel: 0730 91 83 65

 

Operacafé Gunnar Ljung Tel: 042-22 03 67