______________________________________________________________________________________________________

SPF Seniorerna Råå-Ramlösa

  Bankgiro 367-2128 

.Antal medlemmar 215

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Evenemang och aktivitetsinformation för våren 2020

 

Måndag 13 januari Minns 50-talet. Dragspelsmusik med Börje Wessman

Måndag 10 februari Årsmöte. Efter mötet visar Bertil Hagberg Äventyret Vindelälven

Måndag 9 mars Glatt o Livat med Bo-Göran

Måndag 13 april Med staven i högsta hugg. Hbg Drum Corps Drillflickor

Måndag 11 maj En smak av sommar med Maria Jönsson

Lördag 23 maj Vårfest på Gröna Huset

Månadsmöte: Information om resor, studiecirklar, teaterbesök m.m.

Kaffe och te serveras med gott tilltugg. Lotteri med fina priser.

Annonsering i HD under Föreningar Helsingborg söndag före varje månadsmöte eller före andra aktiviteter.

Övriga aktiviteter:

Bridge, boule, canasta, engelska, hembygd, körsång, litteratur, studiebesök, teater och resor.

Aktiviteter i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan Skåneland.

Tag gärna med en vän till våra möten

Välkomna!

 

 

 

Lokal: Allhelgonakyrkans samlingssal

Kielergatan 25

 Mötestid: Andra måndagen i månaden klockan 14.00

 

                                                                                                                                                          

 

Kontakt

Ordförande Lena Persson

lena_persson@telia.com  0738 26 26 93

Kassör Lars Vallentin

lars.vallentin@telia.com 0761 05 88 26

Sekreterare Mona Axelsson

monaaxelsson.raa@telia.com 0702 38 55 14

Medlemsansvarig Birgitta Keller

birgitta.keller@bredband.net  0733 38 38 85

Kulturansvarig Cecily Laurell

cecily.laurell@gmail.com 0707 31 30 83

V. ordförande Lennart Hansson

j.l.hansson@hotmail.com 0705 10 16 99

Lotteriansvarig Yvonne Somming  somming.yvonne@gmail.com  0730 56 13 59

Bidragsansv kommun Laila Svensson laila.svensson.1944@gmail.com 0730 53 79 07

Bidragsansv studieförb Göran Kinnhov goran.kinnhov@telia.com 0762 17 98 85